Jó néhány összeesküvés-elméletet igazolt akaratán kívül Greta Thunberg
Százezrek tüntetnek Indiában Narendra Modi miniszterelnök ellen a kormány tavaly szeptemberében meghirdetett mezőgazdasági tárgyú jogszabály-módosításai miatt. A farmerek zömmel azt sérelmezik, hogy szerintük a módosítás következtében sorsuk a nagyvállalatokra lesz bízva, továbbá, hogy a kormány sem rögzített áron vásárol majd mezőgazdasági termékeket tőlük a továbbiakban.
Az első pillantásra belpolitikai ügynek látszó tüntetéshullámnak azonban van egy igen különleges vetülete is. Mára már korántsem számít meglepőnek, hogy a demonstrációkat a közösségi média felületein szervezik, hiszen a platformok közvetlen információtovábbítást tesznek lehetővé az állampolgárok között. Egy fokkal különösebb, ha egy-egy belpolitikai ügyet a nemzetközi közösség is felkap, ugyanakkor az átlagember ezt a jelenséget is könnyen a szolidaritás megnyilvánulási módjaként értékelheti.
Nem csoda, hiszen a világszerte ismert zöld aktivista, Greta Thunberg is a tüntetők mellé állt, Twitter-bejegyzésében kinyilvánítva, hogy „Szolidaritással állunk ki az indiai #FarmersProtest” mellett.” Ami az esetet különlegessé teszi, az Thunberg következő Twitter-posztja, miszerint
„Ha esetleg segíteni szeretnétek, az ehhez szükséges eszköztárt itt találjátok.”
A posztban Thunberg egy Google-dokumentumcsomag linkjét helyezte el.
A dokumentumcsomagban – amíg a link elérhető volt – az érdeklődő pontos utasításokat találhatott arra, hogy milyen ütemezésben, s milyen tartalommal lehetne összehangolt hashtag-kampányt indítani a Twitteren. Az online mappában emellett előre elkészített médiatartalmak – képek, grafikonok, posztervázlatok, rövid videók és olyan cikkek linkjei – találhatók, amelyekkel Thunbergék a farmerek ügyét gondolták előremozdítani.
Greta Thunberg vélhetően túl szorgalmas volt; erre enged következtetni ugyanis a The American Conservative tudósítója, aki a delhi rendőrség értesülései hivatkozva állítja, hogy Thunberg kapkodva eltávolította a posztot, amelyet Disha Ravi, egy 21 éves indiai aktivista SMS-e előzött meg azzal a szöveggel, hogy
„Francba, francba, francba...Kérlek ne tedd közzé az eszköztárt...benne van a nevünk is.”
Greta Thunberg később újra élesítette az online mappa linkjét, az eredetihez képest módosított tartalommal.
A mappában tehát minden megvolt ahhoz, hogy az indiai farmertüntetések apropóján a nemzetközi közösség India belügyeibe avatkozzon, s hogy a civil szféra legalábbis közvetett módon hozzájáruljon ahhoz, hogy a farmertüntetések által kifejtett nyomás fokozódjon. Ez utóbbi célkitűzés minden bizonnyal meg is valósult, tekintetbe véve, hogy a delhi rendőrség a tüntetők radikalizálódásáról számolt be: tüntetők egy csapata például lóháton, kardokkal felszerelkezve rontott a rendőri sorfalra az egyik tüntetés alkalmával. Egy farmer pedig elhunyt a demonstrációk következtében.
„Miért nem beszélünk erről?! #FarmersProtest” – fakadt ki például a közismert popsztár, Rihanna is a Twitteren, ami jól szemlélteti a Thunberg-féle eszköztár működési elvét. Adott egy a nemzetközi közösség körében széles ismertségnek örvendő celebritás, aki a Twitteren a megfelelő hashtag alkalmazásával csatlakozik a tüntetők narratívájához, s Rihanna kommunikációs tanácsadói a megfelelő CNN-linket is mellékelték a poszthoz.
Természetesen fennáll a lehetősége annak, hogy Rihanna a napi sajtóból értesült a jellemzően India észak-nyugati részén, Pandzsáb államban dúló tüntetéshullámról. Az indiai kormányzat azonban él a gyanúperrel, hogy a valóság ennél összetettebb lehet (a The American Conservative értesülései szerint egy kormányszóvivő szerint a popénekes egymaga még Indiát sem tudná megtalálni a világtérképen).
Nemcsak Rihanna vett részt a Twitter-kampányban. Az amerikai alelnök, Kamala Harris unokatestvére is aktívan támogatja a farmereket a közösségi platformon, szándékosan párhuzamot állítva a Modi-kormány és a korábbi Trump-adminisztráció között, Narendra Modi kormányát "militáns nacionalizmusnak" és "fasiszta diktátorok gyülekezetének" titulálva.
A helyzet súlyosbodása következtében
Ezt a következtetést a kormány abból vonja le, hogy több jel is utal arra, hogy a tüntetés hangadói közül többen is Zoom-meetingek alkalmával egyeztetnek például a Londont nem olyan rég megbénító Extinction Rebellion aktivistáival vagy a kanadai székhelyű Poetic Justice Foundation képviselőivel. Utóbbi szervezet weboldalán az áll, hogy az Alapítvány az elnyomás és diszkrimináció különböző struktúrái ellen veszi fel a harcot az alulról szerveződő jogvédelem eszközeivel.
További érdekesség a fenti esettel kapcsolatban, hogy az indiai farmerekkel kapcsolatos társadalmi érzékenyítés nemcsak a közösségi média felületein zajlik. A hashtag-aktivizmusnál nagyságrendekkel összetettebb reklámkampányra enged következtetni, hogy az indiai farmerek helyzetéről szóló videóblokkot a fő amerikaifutball-bajnokság, a Super Bowl alkalmával is levetítették (vasárnapi napon, az esti főműsoridőben, jóllehet a reklámot végül legfőképp Kaliforniában sugározták). Egy átlagos Super Bowl-reklám általában dollármilliókba kerül.
Fotó: Money SHARMA / AFP
Dobozi Gergely
Összesen 8 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Bejelentkezés