Bírálja az európai tudományos világ az EU digitális reformját
Tegnap az európai kutatóintézeteket, egyetemeket képviselő szervezetek közös nyilatkozatban bírálták az Unió online platformokat érintő jogszabálytervezetét, és arra kérték Brüsszelt, hogy
A szervezetek szerint a digitális archívumok, könyvtárak, illetve adatbázisok szerepe a kutatásban és az oktatásban is megkerülhetetlen, nélkülük nem lehetne biztosítani az eredményes kutatótómunkát. A nem profitorientált tudományos és oktatási adattárak, digitális archívumok is várhatóan a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály hatálya alá fognak esni,
Ez nemcsak új jogi akadályokat jelenet, hanem többletköltségekkel is jár majd. A szervezetek szerint azonban az új jogszabály egyik legnagyobb problémája, hogy nem követi az eddigi uniós szabályozások gyakorlatát. Eddig az EU-ban a szerzői jogok védelme esetében is külön elbírálás alá estek a tudományos szerveztek és egyetemek, az új jogszabálytervezet megalkotói ugyanakkor még ezt a jól bevált gyakorlatot sem vették figyelembe.
Az akadémiai szereplők, a tudományos intézményeket tömörítő szervezetek úgy vélik,
Azt az EP-javaslatot, hogy csak egyes rendelkezések alól kapjanak felmentést az intézmények a szervezetek nem tudják elfogadni, ezzel ugyanis tovább növekedne az intézmények adminisztratív terhe.
Az Európai Parlament, a tagállami kormányok képviselőt tömörítő Tanács, illetve az Európai Bizottság döntésén múlik, hogy miként alakul az új jogszabály és a tudományos világ kapcsolata a jövőben. A Bizottság ugyanakkor nem akart nyilatkozni azzal kapcsolatban, hogy az oktatók és kutatók aggályaira milyen választ kívánnak adni.
Gergi-Horgos Mátyás
Borítókép: PAUL FAITH / POOL / AFP
Összesen 5 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Bejelentkezés