Baloldali radikálisok fenyegetik az USA legfelsőbb bíráit
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságán dolgozó főbírók legközelebbi hozzátartozóinak személyi védelmének erősítéséről döntött hétfőn a Szenátus. A demokrata Chris Coons és a republikánus John Cornyn szenátorok által benyújtott törvényjavaslatot a testület egyhangúlag fogadta el. Ahhoz, hogy hatályba lépjen, a Képviselőház képviselőinek is el kell fogadnia.
John Cornyn szerint gyalázat, hogy a főbírák és családjaik testi épségét fenyegetések érik, s hasonlóképpen
Ezek a tendenciák a szenátor szerint elfogadhatatlanok. A politikust örömmel tölti el, hogy a Szenátus gyorsan beleegyezett abba, hogy az érintettek megerősített rendőri védelmet élvezzenek. Leszögezte, hogy körülményekre tekintettel a Képviselőház szintén köteles azonnali döntést hozni.
Demokrata kollégája, Coons szenátor közleményben fejezte ki elégedettségét azzal kapcsolatban, hogy pártokon átívelő konszenzus alakult ki a megerősített személyi védelem kapcsán.
A törvényjavaslatot az említett két politikus múlt csütörtökön nyújtotta be, nagyjából három nappal a Legfelsőbb Bíróság abortusz kapcsán megszellőztetett ítélet-tervezetének kiszivárgását követően. Május 3-án világszerte gyűrűző botrány alakult ki annak kapcsán, hogy kiderült: egy Samuel Alito főbíró által jegyzett szakvélemény szerint
A tervezetből kiderült, hogy Alito álláspontját több kollégája, Clarence Thomas, Brett Kavanaugh, Neil Gorsuch és Amy Coney Barrett is osztja.
A szivárogtatást követően szinte azonnal utcára vonultak az emberek, válaszul a rendőrség pedig „megmászhatatlan” kordonnal kerítette körbe a Legfelsőbb Bíróság épületét. Emellett
hogy a radikálisabb aktivisták a főbírák otthonai előtt is nyomást tudjanak gyakorolni a Legfelsőbb Bíróság tagjaira.
„6-3 többségű szélsőséges Legfelsőbb Bíróságunk rutinszerűen hoz olyan ítéleteket, amelyek nőket, faji kisebbségeket, LMBTQ+- és bevándorlási jogokat sértenek. Ki kell állnunk, és ki kell kényszerítenünk a felelősségre vonást, széles taktikai palettát alkalmazva.”
– áll a baloldali „Ruth Sent Us” (Ruth küldött bennünket) nevű csoport felhívásában.
A csoport neve Ruth Bader Ginsburg egykori abortuszpárti főbíróra utal. A Breitbart tudósításában ironikusnak tartja, hogy noha Bader Ginsburg az abortuszhoz való jog pártolója volt,
A mostani botránnyal érintett, az abortuszt alapjoggá tévő liberális szellemiségben íródott Roe kontra Wade-ítéletről Bader Ginsburg egyébként elmondta, hogy alapvetően rossz döntésnek tartja annak ellenére, hogy a konklúzióval egyetért.
A Breitbart emlékeztet arra, hogy nem ez az első eset, hogy radikális baloldali szervezetek aktivistái fenyegetik politikai ellenfeleiket otthonaikban. Szeptemberben egy a Ruth Sent Us nevű szervezethez hasonló csoport, a ShutDownDC szimpatizánsai vonultak Brett Kavanaugh főbíró háza elé azért, hogy az életpárti törvények ellen tiltakozzanak. Januárban ugyanez a szervezet vonult a republikánus Josh Hawley otthona elé Virginiában. Hawley így kommentálta ekkor a történteket:
„Ma este, amikor Missouriban tartózkodtam, antifás szemétládák (sic!) a D.C.-beli házunk elé jöttek és a feleségemet, és újszülött kislányomat fenyegették, akik nem tudtak elutazni. (…) Fenyegetéseket kiabáltak, vandálkodtak, megkísérelték betörni az ajtónkat. Hadd fogalmazzak világosan: sem engem, sem a családomat nem fogják megfélemlíteni baloldali erőszakkal.”
A szivárogtatási botrány hosszútávon is befolyásolhatja a Legfelsőbb Bíróság működését, megítélését. Az a bíró, aki a nyomásgyakorlás hatására megmásítja a véleményét, bármikor köznevetség tárgya lehet. Ráadásul, ha a szivárogtatás gyakorlattá válik, az az egész bírói hatalmi ág súlytalanná válásával fenyeget.
Kép: Abortusz-ellenes tüntetők Samuel Alito főbíró alexandriai (Virginia) háza előtt 2022. május 9-én. Stefani Reynolds / AFP
Dobozi Gergely
Összesen 11 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Bejelentkezés