Navracsics: Testhezálló az EU-biztosi tárca, amire jelöltek

2014. szeptember 10. 18:29

Testhezállónak tartja az oktatásért, kultúráért, ifjúságért és állampolgársági ügyekért felelős EU-biztosi tárcát Navracsics Tibor, akit Jean-Claude Juncker jelölt a pozícióra. A külügyminiszter szerint egyesek politikai ügyet akarnak csinálni a jelöléséből és a meghallgatásából.

2014. szeptember 10. 18:29

Testhezállónak minősítette az oktatásért, kultúráért, ifjúságért és állampolgársági ügyekért felelős EU-biztosi tárcát szerdán Brüsszelben magyar újságíróknak nyilatkozva Navracsics Tibor, akinek jelölését e tisztségre a nap folyamán jelentette be Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.

A jelenleg külgazdasági és külügyminiszteri tisztséget ellátó fideszes politikus elmondta: mostani pozíciójából adódóan külügyi vagy más, nemzetközi jellegű portfólióra számított, azonban most is folytatott egyetemi oktatói munkájához, valamint korábbi, közigazgatási és igazságügyi miniszteri tevékenységéhez ez a terület is közel áll. Ez utóbbira utalva emlékeztetett a gyermekbarát igazságszolgáltatás beindítására, valamint a magyar közigazgatási ösztöndíj létrehozására.

Utalt arra, hogy eddigi szakmai tevékenységében folyamatosan jelen volt az ifjúságra való összpontosítás, számos általa felügyelt program kifejezett célja volt az, hogy az új nemzedékeket hozza helyzetbe a magyar közigazgatásban és a politikában. 

Az oktatási, kulturális, ifjúsági, illetve állampolgársági ügyek tárcája olyan rokonterületekkel fog közös alelnök alá tartozni, mint a versenyképesség, a foglalkoztatáspolitika, illetve a digitális ügyek. 

„Lehet, hogy az oktatásügy a belső piaci portfólióhoz képest gyengének minősül, azonban minden biztosi poszt annyit ér, amennyit kihozunk előle” – mondta Navracsics, hangsúlyozva: a pozíció rengeteg lehetőséget rejt magában újításokra, olyan innovatív megoldásokra, amelyek az Európai Uniót szolidáris közösséggé változtatják, és közelebb hozzák a polgárokhoz. 

Az egész Európában és Magyarországon is rendkívül népszerű Erasmus-program távlataival kapcsolatos kérdésre válaszolva Navracsics Tibor utalt arra, hogy az EU közösségfejlesztési programjai közül a legjobban azok sikerültek, amelyek a fiatalokat célozzák meg.

„Az Erasmus és a különböző szakoktatási csereprogramok olyan befektetések, amelyek a jövőben térülnek meg” – hangsúlyozta, és hozzátette: Európában a szolidarításérzést a fiatalokon keresztül lehet tovább építeni, és „az Erasmus-program egyik oszlopa ennek”. Az állampolgársági ügyek köre is fontos eleme lehet az európai politikai közösség építésének – utalt a magyar politikus biztosi tisztségének másik szakterületére.

Navracsics Tibor az Európai Parlamentben néhány hét múlva megrendezendő meghallgatásával kapcsolatban feltett újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy nem táplál illúziókat.

„Látom, hogy politikai ügyet akarnak csinálni az EP-meghallgatásból. Miután a személyemben nem találnak kifogásolni valót, ezért a hazámat, illetve azt a kormányt próbálják támadni, amelynek tagja voltam, illetve vagyok” – vélekedett a Navracsics Tibor. „Ha ez politikai ügy, akkor nyilván olyan lesz a végkimenetele is” – jegyezte meg. Legfőbb feladatának most azt tekinti, hogy a parlamenti meghallgatáson sem szakmai, sem emberi szempontból ne találjanak benne kivetni valót.

Összesen 72 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2014. szeptember 11. 11:02
Én becsülöm Navracsicsot. Egy intelligens és józan politikusnak tartom. Nagyon ügyes diplomatának kell lennie, ha jól akar ott dolgozni. Olvasom az osztrák hírekben, hogy Conchita Wurst-ot meghívták, hogy lépjen fel az EU-parlament elött. Többekközött a finnek kezdeményezték ezt.
simonszól
2014. szeptember 11. 08:35
Ez egész egyszerűen megalázó.Ha lenne benne ,vagy küldőiben tartás, vissza utasítaná.
Wazze
2014. szeptember 11. 05:55
Valami pénztárca lehet. ha ennyire örül neki...
imres
2014. szeptember 11. 05:23
Nos, akkor kukkantsunk bele Juncker programjába! Válasz a fanyalgóknak. http://ec.europa.eu/about/juncker-commission/docs/pg_hu.pdf Rögtön a második oldalon: "A válság azonban okozott károkat: több mint 6 millióan veszítették el munkahelyüket. A fiatalok körében a munkanélküliség rekordmagasságot ért el. Számos tagállam még mindig messze van a fenntartható növekedéstől és a beruházások megfelelő szintjétől. Több országban történelmi mélyponton van az európai projektbe vetett bizalom." Aztán nézzük a negyedik oldalt! "E többletberuházásoknak a következőkre kell összpontosítaniuk: infrastruktúra, különösen a széles sávú hálózatok és energiahálózatok, valamint közlekedési infrastruktúra az ipari központokban; oktatás, kutatás és innováció; valamint a megújuló energia és az energiahatékonyság. Jelentős összegeket kell az olyan projektek számára továbbítani, amelyek segítenek a fiatal generációnak abban, hogy ismét méltó munkahelyet találjanak, kiegészítve így azokat az erőfeszítéseket, amelyek az ifjúsági garanciával kezdődtek el, amelynek végrehajtását fel kell gyorsítani és fokozatosan kibővíteni." A 2 idézetből kitűnik, hogy az ifjúság munkahelyi problémái súlyosak és megoldásra várnak. A feltételek között hangsúlyozza az oktatás szerepét. Lehet, hogy oktatási téren kevés szerepe lesz az EU biztosnak, de ha hatékony programot akar megvalósítani, akkor bizony az oktatási területen is lépni kell. Aztán a 8. oldal: "Európai Uniónk több, mint egy nagy közös piac. Azon közös értékek Uniója is, amelyeket a Szerződések és az Alapjogi Charta rögzít. A polgárok elvárják, hogy kormányaik a jog érvényesülését, a védelmet és a méltányosságot az alapvető emberi jogok és a jogállamiság tiszteletben tartásával biztosítsák. Ehhez európai fellépésre is szükség van, közös értékeink alapján." Csak úgy megjegyezném, hogy az emberi jogok része a kultúrához való jog és a kultúrák sokszínűségének megőrzése. Ugyanígy alapvető jog az állampolgári jog. Szintén 8. oldal: "Diszkriminációnak nincs helye Uniónkban, ideértve az állampolgárság, nem, faji vagy etnikai származás, vallás vagy meggyőződés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság, nemzeti kisebbséghez tartozás alapján történő megkülönböztetést." Kettős állampolgárság. :) Benes Dekrétum. :) És végül 9. oldal: "Közös értékeinkből kiindulva, egy határozott közös menekültpolitika kidolgozása révén védelmeznünk kell a segítségre szorulókat. Az újonnan elfogadott közös menekültügyi rendszer teljes körű végrehajtására, valamint a nemzeti szintű gyakorlatok közötti eltérések felszámolására van szükség." Mondhatnánk, hogy ennek semmi köze az alapjogokhoz. Nem így van. Érinti a kultúra, az oktatás és hosszú távon az állampolgári jogokat is. Nos fanyalgók? Juncker hangsúlyosnak ítélt programjából idéztem. Abból, amit ti is lelkesen megtapsoltatok. Most akkor valóban jelentéktelen Navracsics posztja, vagy csak a zsigeri gyűlölet beszél belőletek? Én úgy gondolom, szokás szerint az utóbbi. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!