Fukuyama: Orbán demokratikus felhatalmazással rombolja le a liberális demokráciát

2022. szeptember 21. 20:15

A világhírű gondolkodó öt pontban foglalta össze Orbán Viktor sikerének titkát.

2022. szeptember 21. 20:15
null

Magyarország az EU-ban elfoglalt helyzetéről és az illiberalizmusról beszélgettek a Budapest Forum nevű konferencia egyik paneljában. A beszélgetés során többen is felszólaltak, köztük Francis Fukuyama, japán származású amerikai filozófus, író.

Fukuyama kifejtette, hogy Magyarország méretéhez képest Orbán rendkívüli ismeretségre tett szert a világban és Amerikában is. Hozzátette, hogy sok jobboldali számára a NER működése példaértékű. Fukuyama szerint Orbán azért lett ennyire ismert, mert a mainstreambe tudta emelni azokat a nézeteket, amelyeket korábban szélsőjobboldalinak tituáltak. 

Orbán hírnevének okát 5 pontban foglalta össze, ezek:

  • Illiberális demokrácia – Ennek lényege, hogy demokratikus felhatalmazással hogyan lehet lerombolni a liberális demokráciák liberális intézményeit.
  • A nyugati civilizáció alapja a keresztény kultúra – Fukuyama szerint az európaiság lényege pont a felvilágosodás, a kereszténység meghaladása, Orbán ezzel szemben a a felvilágosodás előtti ideig megy vissza ideológiai alapkőért.
  • A magyar nemzeti identitás alapja az etnicitás – Fukuyama értelmezése szerint az orbáni identitás lényege a rassz, ez pedig nagyon veszélyes irányokba vezet. Fukuyama felemlegette a második világháború előtt és alatt Amerikába emigráló magyar zsidókat, akik tudásukkal így az Egyesült Államokat segítették, nem eredeti hazájukat, Magyarországot. Az író szerint Orbán a rasszelmélete azért is abszurd, mert Magyarország lakossága rendkívül kevert.
  • Gazdasági nacionalizmus – Orbán protekcionista gazdaságpolitikája az etatista államszervezéssel sok szempontból sikeresebb tudott lenni, mint a jobboldal korábbi neoliberális gazdasági programjai a filozófus szerint. Emiatt Orbán modellje ma már az amerikai republikánusok egy részének is nagyon tetszik, így közülük is egyre többen hasonló, protekcionista gazdaságpolitika hívei, legalábbis Fukuyama szerint.
  • Szimpátia Putyinnal – Fukuyama szerint a jobboldali vezetők Trumptól Le Penig azért szeretik Putyint, mert felnéznek az abszolút hatalmára, arra, hogy nincs alávetve a bíróságoknak és a fékek és ellensúlyok rendszerének.

 Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Összesen 249 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
flatron4687
2022. szeptember 24. 14:20
Orbán, mint a Liberális Internacionálé alelnökeként - míg érdeke volt -építette, majd Orbán demokratikus felhatalmazással rombolja le a liberális demokráciát, mert most ez a hatalmának záloga ! Persze, az sem kizárt, ha megfordul a széljárás, Orbán megint fordul egyet... Ez a szélkakasok jellemző vonása !
tapir32
2022. szeptember 23. 11:23
Aki, az adott demokráciának nem részese és beleavatkozik abba az, a demokrácia ellensége.
tapir32
2022. szeptember 23. 11:22
Ez a mi demokráciánk! Mi ezt választottuk! Ne akarják elnyomni a magyar demokráciát! A magyar nép akarata ellenében ne erőszakolják ránk a saját antidemokratikus elképzeléseiket. A kelet-közép-európai új demokráciák azért vannak jobb helyzetben mint a régi nyugatiak, mert még nem követték el azokat a hibákat, amiknek a következményeitől a régi demokráciák szenvednek. Tanulva a hibáikból más úton járunk. Ilyen a fejlettebb demokrácia. Anakronizmus lenne nyugat európai vagy amerikai mintára demokráciát építeni.
amca
2022. szeptember 23. 08:12
Buuthha Japcsi. Senki nem szereti Putyint,hanem anyádat. Honnan tudod? Viszont baromez ,az olcsó orosz olajat, gázt, szeretjük. Nem szeretnénk az amy olaját,gázát 7szeres áron.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!