Veszélyben az Unió külső határa Spanyolországban
Pedro Sánchez Brüsszelből üzenet Marokkó vezetésének miután fokozódott az Afrikából érkező migrációs nyomás a spanyol határon. A spanyol miniszterelnök szerint
A kormányfő ugyanakkor továbbra is stratégiai partnerként tekint Spanyolország déli szomszédjára, és mihamarabb normalizálni szeretné a helyzetet.
A spanyol belügyminisztérium szerint múlt héten 8 ezer illegális bevándorló érkezett az Észak-Afrikában található Ceutába, azonban a helyi hatóságok ennél magasabb számról adtak hírt: 8 és 10 ezer közé tették a pár nap alatt illegálisan Spanyolországba érkezők számát. Mindeközben a másik spanyol enklávéban, Melillában is gondot okozott az EU külső határának védelme, ahol több mint 150 bevándorló jutott át a határkerítésen.
hiszen földrajzi helyzetükből adódóan Afrika és Európa kapujában helyezkednek el, és a helyi hatóságok önerőből nem képesek megállítani a határsértőket. Éppen ezért a központi spanyol vezetés több száz rendőrt és katonát vezényelt az enklávékba, és megkezdődött a tömeges visszatoloncolás Marokkóba.
A spanyol hatóságok szerint eddig 7500 bevándorlót küldtek vissza az észak-afrikai államba, problémát okoz azonban, hogy megközelítőleg ezer ember 18 év alatti, esetükben külön fel kell mérni, hogy biztonságban vissza tudnak-e térni Marokkóba. A marokkói hatáságok a válság kirobbanása előtt nem tartóztatták fel a tömeget. A passzivitás hátterében egy másik ügy állhat, Spanyolország ugyanis nemrég kórházi ellátást ajánlott fel a nyugat-szaharai függetlenségi mozgalom vezetőjének.
Arról viszont kevesebb szó esett, hogy a baloldali spanyol kormány az elmúlt években egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe hozta Ceutát és Melillát. A belügyminisztérium az elmúlt két évben 32,7 millió eurót fordított arra, hogy a két város határát biztosító kerítését átalakítsa, hogy azok nem veszélyeztessék a bevándorlók testi épségét. A határzár hatékonyságát tovább hátráltatja, hogy Melilla esetében hiányzik 4 és fél kilométer kerítés, így itt a határőrség csak a bevethető humánerőforrásra tud támaszkodni.
A kerítés átalakításáért cserébe Marokkó nagyobb szerepet vállalat a közös határ védelmében és az illegális migrációs megfékezésében. Vagyis
Egy esetleges államok közötti nézeteltérés így egyből biztonsági kockázatot jelent, ennek lehettünk szemtanúi az elmúlt hetekben Észak-Afrikában. A marokkói-spanyol határvonal migrációs szempontból az egyik legkitettebb külső határa az EU-nak, mindez pedig a baloldali spanyol vezetés elhibázott migrációs politikájának is köszönhető.
Gergi-Horgos Mátyás
Fotó: Antonio Sempere / AFP
Összesen 16 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Rémlik, hogy azok a kerítések (vashálós) néha 8-10 méteresek. Magára vessen az, aki ezekre felmászik, mert, ha lepotyog...
Most ez miért gond? 2015-ben nem volt probléma.
Az lesz érdekes, ha a törökök is egy kicsit félre néznek.....
Az EU kiszolgáltatta magát és gyenge.
Bejelentkezés