Átláthatóbbá tenné a nagyvállalatok adózását az EU

2016. április 12. 17:01

Az Európai Bizottság a multinacionális vállalatok adózásának átláthatóságát elősegítő jogszabályjavaslatot tett, amely összesen 6500 nagyvállalatot érintene Európában. A jogszabály arra ösztönözné a vállalkozásokat, hogy abban az országban fizessenek adót, ahol a nyereséget termelik. A jogszabály összesen 50-70 milliárd eurós adóbevételt hozhat Európának.

2016. április 12. 17:01

A nagyvállalatok adózásának nyilvános átláthatóságát megteremtő jogszabályokra tett javaslatot az Európai Bizottság – közölte Jonathan Hill, az Európai Bizottság pénzügyi stabilitásért felelős tagja kedden Strasbourgban. Elmondta, hogy a kedden elfogadott jogszabályjavaslat célja az uniós országok bevételében adókiesést okozó társaságiadó-kikerüléssel szembeni európai fellépés. Tájékoztatása szerint ez az összeg 50-70 milliárd eurót, nagyjából 15500-21700 milliárd forintot tesz ki évente Európában.

Az uniós országok adóhatóságai közötti információk megosztására vonatkozó érvényben lévő szabályok kiegészítéseként előírnák, hogy az unió területén működő, globálisan évi 750 millió euró feletti árbevétellel rendelkező multinacionális vállalatok országonként tegyék közzé, mekkora nyereséget termelnek, és mennyi adót fizetnek. Az információk öt évig lesznek elérhetők. Emellett a vállalatok kötelesek lennének összesített adatokat közölni az unión kívül fizetett adóikról is. Hozzátette: ugyanezen szabályokat alkalmaznák az Európában működő, de nem európai multinacionális vállalatok esetében is.

A jobb elszámoltathatóság a cél, nagyjából 6500 nagyvállalatot érintene az új szabályozás

Jonathan Hill kiemelte, hogy a javaslatban foglaltak egyszerű és arányos eszközt jelentenek a nagy multinacionális vállalatok adóügyi elszámoltathatóságának fokozására anélkül, hogy az hátrányosan befolyásolná versenyképességüket. A szabályozás nagyjából 6500, az Európai Unióban működő nagyvállalat számára lesz kötelező érvényű, ugyanakkor nem érinti a kis- és középvállalkozásokat.

Az országonkénti jelentés arra ösztönzi a vállalkozásokat, hogy abban az országban tegyenek eleget adózási kötelezettségeiknek, amelyben a nyereséget termelik – hangsúlyozta.

Jonathan Hill arról tájékoztatott, hogy a jelenleg érvényes adószabályok lehetővé teszik, hogy egyes multinacionális vállalatok közel harmadával kevesebb adót fizessenek, mint azok a vállalkozások, amelyek tevékenysége csak egy országra korlátozódik. „Az átláthatóság fokozására irányuló javaslat hozzá fog járulni a vállalatok elszámoltathatóságának növeléséhez. Elő fogja mozdítani a vállalkozások közötti, azok méretétől független tisztességesebb versenyt” – hangsúlyozta.

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
békalepcse
2016. április 12. 22:39
Ez csak rizsa. Az adózás nem multik mulatsága, tehát ezután sem fognak adót fizetni. A költségoptimalizálás megszüntetése lenne a kulcs az adózásuk kikényszerítéséhez, de erről pár évszázad múlva lehet majd lábújjhegyen beszélni.
hátakkor
2016. április 12. 20:23
"EB: Átláthatóbb nagyvállalati adózást!" Juncker felhajtott egy konyakot és ezt a vakert rábízta Jonathan Hillre. Az átlathatóság kevés. Köztehetviselést! Kezdhetné mondjuk Juncker tagállama, elég magas az egy főre eső GDP-jük, van az RTL, meg négy gyáruk. Egyikben voltam.
Lotti
2016. április 12. 19:14
Jó lenne az irány. Az adóelkerülő multiknak azonban túlzottan nagy befolyása van a törvényalkotókra is. Egyébként jelszavuk ismert: "mindennek van határa, de mi megkerüljük".
pollip
2016. április 12. 18:45
Juncker és Luxemburg ebbe beleegyezett?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!