Leminősítette a világ legnagyobb bankjait a Moody's

2012. június 22. 08:57

A világ legnagyobb bankcsoportjait minősítette le pénteken a Moody's Investors Service, az e bankokat fenyegető globális tőkepiaci kockázatokkal indokolva a döntést.

2012. június 22. 08:57

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja európai idő szerint péntek hajnalban, a londoni és a New York-i piaci zárások után bejelentette, hogy összesen 15 globális nagybank kockázati osztályzatait rontotta. A Moody's leminősítése a Bank of America, a Citigroup, a Goldman Sachs, a JP Morgan, a Crédit Suisse, a UBS, a BNP Paribas, a Crédit Agricole, a Société Générale, a Deutsche Bank, a Royal Bank of Canada, a Royal Bank of Scotland, a Morgan Stanley, a Barclays és az HSBC osztályzatait érinti.

A cég négy bank hosszú távú adósminősítését egy fokozattal, tíz bankét két fokozattal, egy pénzintézetét pedig három fokozattal minősítette vissza; ez utóbbi leminősítést a Moody's a Crédit Suisse-re jelentette. 

A banki leminősítésekhez fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemelte, hogy az érintett pénzügyi szolgáltató csoportok globális kiterjedésű tőkepiaci műveleteket folytatnak, és így a jelenlegi piaci körülmények között nagymértékben ki vannak téve az e tevékenységgel járó volatilitás és az esetleges igen jelentős veszteségek kockázatának.

Mindazonáltal ezek a bankcsoportok más, gyakran piacvezető üzleti tevékenységeket is végeznek, és ez is központi eleme az adósprofiljukról a Moody's által kialakított megítélésnek. E tevékenységi formák fontos „sokkelnyelő” tényezőként szolgálhatnak, enyhítve a tőkepiaci műveletek potenciálisan volatilis jellegét, ugyanakkor önmagukban szintén egyedi jellegű kockázatokat és kihívásokat jelenthetnek az érintett bankok számára – áll a Moody's elemzésében.

A hitelminősítő most bejelentett osztályzati intézkedései a ház által február 15-én kezdett felülvizsgálatot zárják le. E felülvizsgálatot a Moody's azoknak a kockázatoknak az átértékelése nyomán indította, amelyekkel véleménye szerint a globális tőkepiaci műveleteket végző cégek hitelezői szembesülnek.

A múltban az ilyen kockázatok miatt sok pénzügyi szektorbeli vállalat csődbe került, vagy kénytelen volt külső támogatásért folyamodni, ahogy az a pénteki leminősítésben érintett több bankcsoporttal is történt – áll a Moody's elemzésében.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drieno
2012. június 22. 13:26
most nem azért, de melyik bank az, amelyik elbírná, hogy a betétesek kiveszik az összes pénzüket? egyik sem minősítsünk le minden bankot bóvlira, mert elég egy rémhír bármelyikkel kapcsolatban, és neki annyi anno, a válság előtt, amikor kellett volna, a "minősítők" hallgattak, mint a kuka, már jóval azelőtt kellett volna leminősíteni a lehmann brotherst, tőzsdei körökben nyílt titok volt már egy évvel korábban, hogy valami nagy gáz van, csak senki nem mert nyíltan beszélni a lehmann a legjobb minősítéssel bírt az utolsó pillanatig, akkor rontottak csak ezen, amikor bush nem volt hajlandó megmenteni, és már a csődeljárás is elindult!!!!!
civilina
2012. június 22. 10:32
Ezeket a menetrendszerűen érkezett leminősítgetéseket mindig rosszul viselik az érintettek. Talán érthető is, kinek esik jól, ha kedvezőtlen kritika éri? De a józan paraszti eszem azért azt súgja, hogy a válság mindig, szinte mindent tönkre tesz, mindennek a minősége, az értéke el kezd lefelé mozogni, amit nem is nehéz észrevenni és megtapasztalni. Ha valami a válság előtt - mondjuk - jó minősítést kapott, de a válság igencsak megviseltté tette, önámítás és öncsalás lenne nem belátni a leértékelés szükségszerűségét. Reméljük, a lecsúszást felemelkedés fogja követni, amit érdemes reális értékén kezelni, hogy elkerülhessük a félrevezető helyzetet, ötös minősítést megszerezni, amikor még a közepest sem érjük el. Persze, más kérdés a minősítők minősítése!
Hunor N.
2012. június 22. 10:09
Nagy égés lenne, ha megint AAA minősítéssel döntenék be valamelyiket.
sky.net
2012. június 22. 09:55
gondolom a hegynyi mennyiségű szart se érő lufidollárral megszerezték amit akartak most meg terítik a következményét benyögik hogy ja hát bármibe fektetni veszélyes : magyarán nem ér szart se a lufi pénzed a papírjaiddal kitörölheted stb
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!