Százezrek tüntettek a fegyvertartás szigorításáért

2018. március 26. 09:31

Az USA a nyugati országok között az egyetlen, ahol a fegyverviselés alkotmányos alapjog.

2018. március 26. 09:31

Százezrek tüntettek a fegyvertartásra vonatkozó szabályok szigorításáért Washingtonban és számos amerikai nagyvárosban a hétvégén. A megmozdulást a floridai ámokfutás túlélői szervezték. A floridai Parkland gimnáziumában elkövetett, 17 halálos áldozattal járó februári mészárlás egyik túlélője azt követelte a fővárosi tüntetésen, hogy a katonákon kívül senki ne viselhessen fegyvert. A tömeg ünnepelte beszédét.

„Úgy vélem, hogy a fegyver ostoba dolog” – mondta a washingtoni felvonulás egyik résztvevője, a 11 éves Zoe Tate. „Önmagában az is elég ijesztő, hogy biztonsági őrök vannak az iskolában. Nem kellenek fegyveres tanárok”.

Hatalmas tiltakozásokra került sor Bostonban, New Yorkban, Chicagóban, Houstonban, Fort Worthben, Texasban, Minneapolisban és a tömeggyilkosság színhelyén, a floridai Parklandben. A középiskola közelében található egyik parkban több mint 20 ezren gyűltek össze fokozott rendőri jelenlét mellett.

„Ami elég, az elég” – kiabálták a tüntetők. "Miért számítanak inkább a fegyvereid, mint a mi életünk?" - állt az egyik transzparensen. 

Az amerikai Nemzeti Fegyverszövetség (NRA) nem fűzött megjegyzést a szombati eseményekhez. Az NRA a fegyveres erőszak ellen meghirdetett, március 14-i diákfelvonulásokra válaszul egy géppisztoly képét tette közzé a Twitteren a következő üzenet kíséretében: „Köszi, de majd én ellenőrzöm a saját fegyvereimet”.

Mintegy 30 fegyverpárti ellentüntető tiltakozott a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) washingtoni székhelye előtt némán. „A felfegyverzett áldozatok tovább élnek”, „Ne sértsétek tovább a polgári jogokat” – állt a transzparenseiken.

Az Egyesült Államok a nyugati országok között az egyetlen, ahol a fegyverviselés alkotmányos alapjog az alaptörvény 1791-ben elfogadott második kiegészítése óta, de a vásárlás és viselés szabályait az egyes államok határozzák meg.

Friss felmérések azt mutatják, hogy az amerikai közvélemény a fegyvertartás szigorítása felé mozdult el. Egy, az amerikai hírügynökség által készített új közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 69 százaléka mondja azt, hogy szigorítani kellene a fegyvervásárlásra és -birtoklásra vonatkozó törvényeket. 2016 októberében még csak a válaszadók 61, 2013 októberében pedig 55 százaléka gondolkodott hasonlóan.

(MTI, MTI/EPA/Shawn Thew)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
wartog
2018. március 26. 22:36
Gondoljátok ha liberalizálnák a fegyvertartást ilyen pofátlanok lennének a migrik? Tutti nem!
wartog
2018. március 26. 22:35
százezren? A 250 millióból? Nem rossz. Ez csupán demonstráció Európa számára, hogy már ott is be akarják tiltatni a fegyvert.Érted? Hogy itt normálisnak látszódjon, hogy nincs az emberek kezében semmi ha le akarnák bunkózni őket. Persze sosem fogják betiltani de itt olyan jól mutat, meg ki is lehet pellengérezni, hogy látjátok emberek azért Amerika is.....
Nemaztmondták Feri!
2018. március 26. 17:52
Az öcsém is kiment a tüntetésre. Skypon mesélem Neki, hogy itthon meg az a divat, hogy idős emberekhez behatolnak, elveszik a pénzét és azután teljesen feleslegesen agyonverik. A következőre nem megy ki.
robag
2018. március 26. 12:35
1. "Pár" százezer tüntető nem sok egy több mint 300 millió lakosú országban. (ha milliók tüntetnének több tucat városban az más lenne) 2. Minden hülyének, valóban nem kéne fegyvert adni. 3. Az amcsik adatai szerint több százmillió lőfegyver van a lakosság tulajdonában, ha el is szednék amit tudnak, na ki tartaná meg elsőként sutyiban amit lehet? A bűnözők.... 4. A rendőrök se tartsanak fegyvert? Mivel védjék meg magukat? Tán sajtburgert hajigáljanak a bűnözőkhöz vagy mi?! :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!