Néhány centiméter mélyen víz lehet a Marson

2019. december 14. 11:58

Nincs szükség kotrógépre ahhoz, hogy kiássuk ezt a jeget. Elég lehet egy lapát is – mondta a NASA kutatója.

2019. december 14. 11:58

Akár méhány centiméter mélyen már lehet víz a Marson – derült ki a Geophysical Research Letters című szaklapban a héten bemutatott tanulmányból. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű felderítőműholdjának és a Mars Odyssey Orbiter nevű műholdjának adatai alapján megállapították, hogy a felszín alatt vízjég jelei észlelhetőek.

Elkészítették a Mars felszíne alatt rejlő jég térképét. Eszerint az északi félteke Arcadia Planitia nevű régiójában kevesebb, mint 30 centméter mélyen már található jég. Feltételezik, hogy helyenként akár már pár centiméter mélyen is létezhet jég. „Nincs szükség kotrógépre ahhoz, hogy kiássuk ezt a jeget. Elég lehet egy lapát is” – mondta Sylvain Piqueux, a NASA bolygókutató intézete, a Jet Propulsion Laboratory kutatója, a tanulmány szerzője. Kiemelte: folytatják az adatgyűjtést a Marson lévő jég után, hogy megtalálják a legideálisabb helyet az asztronauták jövőbeli landolásához.

Egykoron a Mars meleg bolygó volt, amely támogatta az élet és a víz kialakulását a felszínen. Valami azonban történt 3,5 milliárd évvel ezelőtt, és a planéta elveszítette légkörét. Csak egy vékony atmoszféra létezik, amelyből kiszöknek az olyan gázok, mint a vízpára, és ha most lenne is felszínén víz, az azonnal elpárologna. Jég formájában azonban létezhet víz a felszín alatt, a tudományos bizonyítékok szerint a Mars sarkvidéki területein és a középső szélességi körein. A NASA Phoenix nevű marsjárója be is gyűjtött mintát a sarkvidéki jégből és 2008-ban megállapította, hogy vízjégről van szó. A kutatók a jövőben több információt akarnak megszerezni a felszín alatti jégről és arról, változik-e a marsi évszakok során.

(Kép forrása: mars.nasa.gov)

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cutcopy
2019. december 15. 10:48
Világos, felszórták homokkal a jeget..
Akitlosz
2019. december 14. 18:55
"Valami azonban történt 3,5 milliárd évvel ezelőtt, és a planéta elveszítette légkörét." Valami mi? És a NASA bolygókutató szakértője? A Marsnak nincsen nagy holdja, így árapályerők sem, ezért a magja gyorsan lehűlt és elveszítette a mágneses mezőt, aminek következtében a napszél könnyen elfújta az amúgy is jóval kisebb gravitációjú bolygó légkörét, benne a vízpárát is. Így a folyók, tavak kiszáradtak, a folyékony halmazállapot fenntartásához nyomás is kell ugyanis - ezért is nehéz pl. folyékony széndioxidot csinálni - a megmaradt jeget pedig befújta a szél homokkal, földdel, ezért van ma a felszín alatt. Megkapom a "valami" tudós fickó állását?
Akitlosz
2019. december 14. 18:47
Persze, hogy van víz a Marson! Csak kevés. Hacsak az emberiség nem csinál "globális katasztrófát" a Marson, akkor ott sohasem lesznek már tengerek, tavak, folyók. Úgyhogy a feladat adott, ennél nagyobb kihívást nehéz lenne találni erre az évezredre. De megérné. Drasztikusan megnövelné ugyanis az emberiség túlélési esélyeit ha nem csak egy bolygón élne, hanem kettőn.
ráadás-éve
2019. december 14. 16:04
Szerintem indokolatlanul költséges embert küldeni a Marsra. Egy mesterséges intelligenciával ellátott robot sokkal olcsóbban tudna hasznos kutatásokat végezni. Kettő aszteroida holdja van a Marsnak, Phobos és Deimos. A Phobos pályája közelebb van a bolygóhoz, állítólag a jövőben a Marsba fog csapódni. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/db/Orbits_of_Phobos_and_Deimos.gif Akár ezt a közelebbi holdat a Marsba lehetne lökni néhány hidrogén bombával. Így sűrűbb légkör keletkezne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!