Valérie Pécresse-t választották meg jelöltjüknek a jobbközép Köztársaságiak

2021. december 04. 17:03

A párt liberálisabb szárnyához tartozó Pécresse a szavazatok 60,95 százalékát szerezte meg Eric Ciotti dél-franciaországi képviselővel szemben.

2021. december 04. 17:03
null

Valérie Pécresse, a Párizs körüli Ile-de-France régió elnöke nyerte meg szombaton a francia jobbközép Köztársaságiak (LR) államfőjelölt-választó szavazásának második fordulóját - jelentette be a legnagyobb parlamenti ellenzéki párt.

A párt liberálisabb szárnyához tartozó Pécresse a szavazatok 60,95 százalékát szerezte meg Eric Ciotti dél-franciaországi képviselővel szemben, akit a párttagok 39,05 százaléka támogatott. Az LR öt jelöltjére a 140 ezer párttag elektronikus úton szavazhatott szerda reggel óta, a második fordulót pénteken és szombaton tartották. 

Először női jelölt a legnagyobb jobboldali párt élén

Pécresse számított az esélyesnek, miután az első fordulóban kiesett három jelölt – Michel Barnier, az Európai Unió korábbi Brexit-ügyi főtárgyalója, Xavier Bertrand, az északi Hauts-de-France régió elnöke és Philippe Juvin orvos is – az ő támogatására kérte a párttagságot.    

Az 54 éves politikus személyében – aki Nicolas Sarkozy volt államfő (2007-2012) kormányában felsőoktatási, majd költségvetési miniszter és szóvivő volt – először indít női jelöltet a legnagyobb jobboldali párt az elnökválasztáson. Az előző elnökválasztáson, 2017-ben történt meg először az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy a párt jelöltje, Francois Fillon nem jutott be a második fordulóba, az azt megelőző választáson, 2012-ben pedig az addigi jobboldali elnök, Nicolas Sarkozy kikapott a második fordulóban. A Köztársaságiaknak az elmúlt tíz évben a parlamentben sikerült megmaradniuk a legnagyobb ellenzéki pártnak, de a pártvezetést a belső megosztottság jellemezte.    

Pécresse az előző választások óta távolságot tartott a párttól, populistának nevezve az akkori pártvezetést, 2019-ben ki is lépett a Köztársaságiaktól, és 2020-ben a sajtó már arról cikkezett, hogy Emmanuel Macron államfő őt kívánja megbízni a kormánya vezetésével. Pécresse azonban az önkormányzati választásokon megőrizte a legnagyobb európai régió, a Párizs körüli Ile-de-France irányítását, és innen indította meg offenzíváját a jobboldali elnökjelöltség elnyerésére.    

Számok, felmérések

Négy és fél hónappal a megméretés előtt a felmérések azt mutatják, hogy ha most tartanák az elnökválasztást, a Köztársaságiak jelöltje nem jutna tovább az április 24-én esedékes második fordulóba, ahol a jelenlegi elnökkel, Emmanuel Macronnal a Köztársaságiaktól jobbra álló Marine Le Pennek, a Nemzeti Tömörülés jelöltjének vagy a függetlenként induló publicistának, Eric Zemmournak van esélye megmérkőzni.    

Az előválasztással, az azt megelőző hat hetes kampánnyal és a jelöltek közötti négy televíziós vitával a Köztársaságiak nem titkolt célja az volt, hogy ne csak a párttagságnak, hanem minden választónak megmutassák, alkalmasak az ország irányítására.  

A republikánus jobboldal visszatért, a meggyőződések jobboldala, a megoldások jobboldala

– fogalmazott húsz perces beszédében a győztes, aki mellett a tribünön megjelent a teljes pártvezetés és a többi jelölt. „Történetében először a politikai családunk egy női jelöltet küld az elnökválasztásra. Köszönet ezért a merészségért. Be fogom bizonyítani, hogy méltó vagyok rá” – mondta Pécresse.    

Anélkül, hogy kiejtette volna politikai ellenfelei nevét, Emmanuel Macron államfőre utalva Valérie Pécresse elmondta, hogy ő nem lesz a cikcakkozás elnöke, míg Marine Le Pennek és Eric Zemmournak azt üzente, hogy „lehet határozottnak lenni anélkül, hogy szélsőségesek lennénk, lehet meggyőzőnek lenni anélkül, hogy sértőek lennénk”.    

Megígérem, hogy helyreállítjuk a francia büszkeséget és megvédjük a franciákat

– zárta beszédét a Köztársaságiak elnökjelöltje. A párt legjobboldalibb szárnyához tartozó vesztes jelölt, Eric Ciotti azonnal gratulált a győztesnek, akinek szavai szerint „mostantól az a hatalmas felelőssége, hogy a politikai családunkat győzelemre vigye”. A párt első kampánynagygyűlését december 11-re tervezi. Az elnökválasztás első fordulóját április 10-én, a másodikat április 24-én rendezik.

Fotó: ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / AFP

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fatman
2021. december 04. 19:53
Bakker, ez meglepett... azt hittem, h Barnier fut be... lehet, h mégis Le Pen vagy Zemour nyerhet... meglepi...
ujujuj
2021. december 04. 19:36
Amikor egy jobbközép pártnak liberális szárnya van, az olyan, mintha egy kereszténydemokrata pártnak volna sátánista szárnya. Régen még létezett olyan, hogy nemzeti liberális, de amit ma a libsizmus képvisel, az tökéletes antitézise a jobbközépnek, teljesen vállalhatatlan.
zoizit
2021. december 04. 19:09
Ha jövőt s esélyt akarnak, Barniert kellett volna választaniuk, így a jobbközép szavazó tábor mérsékeltje Macronnál marad a konzervatívabbak mennek Zemmourhoz. Nagy a valószínűsége a Macron-Zemmour-M. Le Pen párbajnak
Tidal_wave
2021. december 04. 18:46
Hát ez valamikor De Gaulle pártja volt, de az már régen volt...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!