Menekülttáborokban könyörgő gyerekek adományait nyúlja le a TikTok

2022. október 12. 13:51

A TikTok új trendje, hogy szíriai menekülttáborokban könyörögnek gyerekek órákig adományokért. A nekik küldött pénz több mint 70 százalékát teszi zsebre a kínai óriáscég.

2022. október 12. 13:51
null

A TikTok videómegosztó portálon az egyik új trend, hogy szíriai menekülttáborokban élő emberek, főként gyerekek könyörögnek adományokért órákon át tartó livestreamekben. Ez már önmagában is megérne egy Black Mirror epizódot, viszont mégnyomasztóbbá teszi az, hogy a BBC oknyomozása kiderítette, hogy 

a küldött pénz több mint 70 százalékát zsebreteszi a kínai cég.

A maradék 30 százalékból is serényen lecsipegetnek a táborokban az embereket felhajtó „ügynökök” illetve további adminisztratív díjak terhelik az adományokat.

Az év elején jelentek meg az első olyan élő közvetítések, amelyekben szír emberek a menekülttáborokban tört angolsággal néhány szót ismételgetnek. „Kérjük, lájkoljátok, kérjük, osszátok meg, kérjük, ajándékozzátok” – mindössze ennyit mondanak ezeben a videókban. A jelenségre felfigyelő BBC riportere kiderítette, hogy amolyan „TikTok-ügynökök” járják ezeket a táborokat és ők osztják ki az élőzéshez szükséges eszközöket az ott lakóknak. Hasonló ügynököket világszerte foglalkoztat a kínai vállalat azért, hogy mindig megfelelő számú influencer vonzza a felhasználókat az app használatára. A BBC közel fél éven keresztül követett 30 ilyen fiókot, amiből kiderült, hogy

a nézők gyakorta óránként akár ezer dollár értékben is ajándékoznak, viszont ennek a családok a töredékét se kapják meg.

A BBC ennek kapcsán készített egy kísérletet, amelyből kiderült, hogy a TikTok közel 70 százalékot tesz zsebre: egy brit újságíró szerezett egy fiókot, végül elindított egy élő adást, míg a BBC londoni munkatársai egy másik fiókról 106 dollár értékű ajándékot küldtek neki a TikTokon keresztül.

A livestream végén a szíriai tesztszámla egyenlege mindössze 33 dollár volt. A TikTok az ajándékok értékének 69%-át tartotta meg. Ez az összeg a készpénzfelvétel díjával tovább csökkent nagyjából 30 dollárral, ebből pedig az „ügynöknek” is fizetni kellett, míg végül a szír riporternél 19 dollár maradt.

Nyitókép: BBC YouTube-csatorna

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
APA152
2022. október 12. 20:40
Egyszer,nem is túl régen,volt egy lehetőség,hogy adományozhatunk az Aranyág alapítványnak.A lényege : El kellett volna küldenem egy bizonyos számra egy SMS-t,és azzal már 600 ft ot adományoztam. De amikor elolvastam az apró betűs részt,akkor kiderült,hogy annak,akinek szánnám,az csak a felét kapja meg. A végén kijött egy szám : az adás ideje alatt,amíg lehetett adományozni,összegyűlt 700 millió forint. És ebből a felével a szolgáltatót támogatták az adakozók.
OobOdoO
2022. október 12. 20:19
South Park, 1997 .. van ami sohasem változik https://www.youtube.com/watch?v=Rg1Nvz7E-z4
kovászos cipó
2022. október 12. 15:49
Ezért nem adok soha senkinek semmit. Egyszerű.
Thorin
2022. október 12. 15:31
jaja, csunya gonosz kínai cég, mert ha a faszbuk meg a yt tesz hasonlót, akkor nincs gond, mindegyik a reklám/"adomány"/akármi értékenek jelentős (30%-70% a szokás, pont mint a szartok) nyelik le, és ezeknél is akanak mindenféle egyéb csoportok és miegyebek, amik névleg segítenek, gyakorlatban ingyenélők vagy jobb esetben közvetítők, ami ha a prostinál van, akkor tudjuk, hogy rossz, ha színésznél, zenésznél, csatornánál, akkor hírtelen senkit nem zavar. És persze nem kell félni, az állam is ott áll a sorban, nincs olyan, hogy adomány, az szimplán jövedelem, hozzá való adózási elvárással, a 20 dollárra talán nem szállnak rá, ám ha véletlen párezret gereblyézne egy sikeres család, akkor bizony rögvest ott loholna a helyi adóhatóság.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!