Uniós bíróság elé idézte Lengyelországot az Európai Bizottság

2023. február 15. 15:39

A brüsszeli testület szerint a lengyel alkotmánybíróság már nem felel meg a független és pártatlan bíróság követelményeinek.

2023. február 15. 15:39
null

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága elé idézte Lengyelországot, mert véleménye szerint Varsó megsértette az uniós jogot a lengyel alkotmánybíróság és ítélkezési gyakorlata által – tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán. Az Európai Bizottság 2021 decemberében indított kötelezettségszegési eljárást Lengyelország ellen, mert úgy ítélte meg:

komoly aggályok vetődtek fel a lengyel alkotmánybírósággal és ítélkezési gyakorlatával kapcsolatban.    

A lengyel alkotmánybíróság a 2021 júliusában és októberében hozott határozataiban úgy ítélte meg, hogy az uniós szerződések rendelkezései összeegyeztethetetlenek a lengyel alkotmánnyal, és megkérdőjelezte az uniós jog elsőbbségét.    

Szabálytalanságokat tapasztaltak

Az Európai Bizottság véleménye szerint a lengyel alkotmánybíróság ezen intézkedéseivel megsértette az uniós jog autonómiájának, elsőbbségének, tényleges érvényesülésének és egységes alkalmazásának általános elveit, valamint az uniós bíróság ítéleteinek kötelező érvényét. A brüsszeli testület úgy ítélte meg, hogy

a lengyel alkotmánybíróság már nem felel meg a törvény által korábban létrehozott független és pártatlan bíróság követelményeinek.

Ennek oka egyebek mellett 2015 decemberében három bíró kinevezési eljárása során, és az elnök 2016. decemberi megválasztásában is tapasztalt szabálytalanságokban mutatkozott meg. 

Emlékeztetettek: az uniós bizottság tavaly júliusban megküldött levelére reagálva Lengyelország elutasította a testület érvelését, és nem adott választ a felvázolt aggályokra. Ez indokolta, hogy a testület az Európai Unió Bírósága elé idézte Lengyelországot – tette hozzá közleményében az Európai Bizottság.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szamóca bácsi
2023. február 16. 13:37
tehát ha jól értem, az illető testület függetlenségének hiánya mellett az az érv szól, hogy "kellemetlen" döntést hozott. ez igen b+! eddig legalább becsomagolták valami felületes szemlélő számára értelmesnek is látszódó mázba, de most már szintet léptek, már ennyit sem kell megtenni. ez már a nyílt diktatúra hamis vádakra, szemtelenül átlátszó érvelésekre épülő koncepciós perekkel (ez utóbbiról -- mármint a megjósolhatóságról, rutinszerűségről, a "bírók" politikai nézeteiről -- cikkek tömege jelent már meg korábban a libsi sajtóban -- persze teljesen normális dolognak beállítva mindezt). kell ez nekünk? ezért vakartuk ki magunkat a szarból a rendszerváltás utáni agónia időszakában, hogy most egy másik önkényuralmat vegyünk a fejünk fölé?
kbs_real
2023. február 15. 21:13
Az Európai Bíróság talán soha nem is felelt meg a független és pártatlan bíróság követelményeinek.
Szerintem
2023. február 15. 18:58
És ahol egyáltalán nincs is Alkotmánybíróság, mint pl Hollandia? Az rendben van?
Házam Hazája
2023. február 15. 18:34
A lengyel alkotmány idősebb vagy az EU-s tagsága?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!