Szétverés vagy szétesés? – Variációk a Monarchia összeomlásának okaira

2016. január 13. 08:20

Hogyan veszthet el egy háborút egy ország, mikor egy-egy betöréstől eltekintve földjét nem taposták ellenséges katonák? Az Osztrák-Magyar Monarchia összeomlásának is megvan a maga kiterjedt, közel százéves múltra visszatekintő diskurzusa.

2016. január 13. 08:20
Csunderlik Péter
Hadszíntér és hátország

Az egyszerűség kedvéért baloldalinak nevezhető nagyelbeszélés alapvetően strukturális (a nemzetiségi kérdés megoldatlansága), és az azokra ráerősítő konjunkturális (a háború végére kimerültek a központi hatalmak) okokkal magyarázta Nagy-Magyarország »szétesését«, azt organikusnak tartva, mint amely bele volt kódolva a történetbe, így felmentve mindenekelőtt a »menthetetlent menteni próbáló« Károlyi-kormányt, melynek történetét a »remény nélküli küzdelem« toposza köré cselekményesítve beszélték el. Ezen (ön)képnek maga Károlyi Mihály volt az első számú propagátora azzal, hogy 1923-ban megjelentetett – első – memoárjának az Egy egész világ ellen címet adta. Ez az önfelmentés a Monarchiát 1918 őszéig vezető politikai elitet, kiváltképp Tisza Istvánt ért bírálatokkal társult. A történtek ezen értelmezése azonban szükségszerűen alulmaradt a húszas évek magyarországi összeomlás-diskurzusában, tekintve hogy a baloldali emigránsoknak az országból való elmenekülésükkel együtt a diszkurzív térbe lehetséges belépésük is korlátozott volt, tehát 1920 után a magyarországi közbeszédben a jobboldali nagyelbeszélés lett a domináns, mivel »aki uralja a jelent, az uralja a múltat is«. Ez a jobboldali nagyelbeszélés a szerves felbomlás helyett a züllesztést vagy egyenesen szétveretést hangsúlyozta, a »nemzetidegennek« minősített elemek bűnbakká tételével nemegyszer leképezve a németországi tőrdöfés-elméletet, hasonló antiszemita éllel. Az elkövetkezőben, jobbról balra haladva, négy különböző ideológiájú és stílusú szerző, Tormay Cécile, Szekfű Gyula, Jászi Oszkár és Böhm Vilmos eltérő formájú és tartalmú művének bemutatásával kívánom röviden illusztrálni a fenti állításokat. (…)

Mind a Szekfű Gyula, mind a Tormay Cécile által reprezentált értelmező séma igazságát elvitatta a Két forradalom tüzében (1923) című, meglehetősen adatolt memoárjában a szociáldemokrata hadügyminiszter, majd hadügyi népbiztos Böhm Vilmos. Míg Szekfűnél Tisza tartotta egyben az országot, Böhm Vilmos olvasatában a szervezett munkásság lehetett volna az egyetlen összetartó erő, képviselőit azonban nem engedték időben a hatalom közelébe. Böhm Vilmos elbeszélésében emblematikussá válik, hogy az említett galileista röplapozókat – Tormaynál a végsőkig küzdő magyar nemzet »hátba szúróit« – épp aznap ítélik el »antimilitarizmusért« 1918. szeptember 25-én, amikor a Monarchiával szövetséges Bulgária békét kért az antanttól. Ebben az ítéletben Böhm a hatalmához végsőkig ragaszkodó magyar uralkodó osztály elnyomó aktusát látta. Ezek után nem meglepő, hogy alapjaiban utasítja el a »tőrdöfés-elmélet« bármely variánsát: »A front aláaknázásáról szóló naiv mesét azok találták ki és azok terjesztik, akik tudják, hogy ők felelősek a megindításakor is kilátástalan háború következményeiért.« A háborút szerinte már a hadüzenetkor elvesztette a Monarchia: »az osztrák-magyar hadsereg a háború megindításának pillanatától kezdve, legfőbb vezetőinek, tábornokainak és tisztjeinek tudatlansága és műveletlensége miatt, a felszerelés hiányossága, az élelmezés gyatrasága, a szervezés hiánya, a készletek eltulajdonítása, gyakran elrablása miatt, az emberanyag lelkiismeretlen föláldozása és (amit elsősorban kellett volna említenünk:) a monarchia népeinek gyűlölete mellett az elkerülhetetlen vereség vészelmében forgott«. És ezért értelmezésében nem az volt a meglepő, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia 1918 őszén összeomlott, hanem az, hogy hadereje addig kitartott.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2017. március 12. 15:33
A Monarchia, Német-Római császárság, idejétmúlt formációként darabokra hullott, mert túlélte önmagát. Ami ennél szomorúbb, az a mi sorsunk. Mert Magyarország pont ügy vett részt a háborúban, mint Csehország, vagy Lengyelország, Ausztria és sorolhatnám. Ennek ellenére a legirtózatosabb gyilkosságot ellenünk követték el. Ennek okai a Tanácsköztársasághoz vezetnek, miáltal ki lettünk rekesztve a békefolyamatból.
írmag
2016. február 25. 13:49
Ennek a háborúnak is, mint mindegyiknek, voltak haszonszerzői.Az ő "sorsuk" a jó magyarázat, fontosabb volt a saját haszon.
Zokni
2016. január 21. 10:39
"...valami törvényszerűségre... alapozol akármég a legyőzött(ek)re kimért (igazságtalanul nagy) büntetés vonatkozásában is..." - írja. Ez nehéz ügy. Attól tartok, itt valamiféle teljes egymás mellé beszélés folyik. Én azt HITTEM, hogy ismert összefüggésekre hivatkozom, amit a fölcseperedő kisgyermeknek az iskolákban történelemórákon belevernek a fejébe. Ami kiszáll persze, de én megpróbáltam előbányászni; NEM ITT és MOST kitalálni, hanem egy ismeretre alapozni. De nem kezdem elölről, nem is értek hozzá. Itt csak annyit jegyezhetek meg, hogy a "büntetés" nem az ország szétszabdalása volt, hanem kárpótlás fizetése - melynek megállapítása, de törlesztése is eléggé nehezen ment egy, itt a neten látott cikkben. A Monarchia szétverése - ennek keretében történt a magyar "karcsúsítás" is - KÖVETKEZMÉNY volt. Annál is inkább, mert a háború kitörésének ürügye (a trónörökös Prinzip általi halála) szintén egy nemzeti mozgalom rovására írható. (Kicsit olyan, mintha egy háború után a győztes elfoglalná a vesztes területét. Az NEM büntetés, hanem a cél maga.) "Saját erőből igenis meg lehetett volna fékezni az O-M Birodalom szétbomlódását," - írja még. Annál is inkább nem érdemes vesződnöm, mert most is figyelmetlenül olvasott, hiszen a "volna" szót ismétli. ÍRTAM, hogy az USA beszállása törvényszerű volt, és a történelemTUDOMÁNYNAK azt kell vizsgálni, miért. (Itt, az említett cikkben ennek érdekes vonatkozására bukkantam: nevezetesen, hogy a háború ktg-eit részben az USA finanszírozta...) "Nem volt 'Népek Börtöne' az a szétbontott... Birodalom" - írja. Minden relatív. Az itteni hozzáállásuk, és a múltbeli, állítólagos népi mozgalomra épített Horthysta revans-pszichológia elterjedtsége (az ifjú J. Attilától a gyermek Sz. Magdáig) arra utal, hogy a magyar inkább szeretne másokat elnyomni a szabadsága korlátozása árán, mint önálló országgá válni. Az elcsatolt területek népei ezt másképp gondolták. És pechünkre ők győztek. (Orbán azért került szóba, mert pontosan azt a népbutító kampányt folytatja modern formában, mint Kádár, és főleg Horthy, mert utóbbi a magyarság lelki züllöttségére, irigységére, féltékenységére, előítélteire épített, - és erősítette ezáltal, míg Kádár csak a "munkásszolidaritásra".)
ÁrPi
2016. január 20. 16:41
Ügyese(bbe)n hajlítgattad most a szavakat. De mint látszik, valami törvényszerűségre (a történettudományosságban tévhited szerint egzakt , kőbevéshető törvényszerűségre) alapozol akármég a legyőzött(ek)re kimért (igazságtalanul nagy) büntetés vonatkozásában is. Mintha annak mértéke is , az 1919-20-es békék ( khmm.."Béke szerződések") kialakítása is igazságos és a történettudományi szükségszerűségeken alapozódó faktum-fátum lenne. (Azután Orbánozol is,de az már rég sztenderd zokniság) Zárójelbe tehető Zoknis tévedéssel még kiegészíteném a fenti szavaimat: "saját erőből már azelőtt sem lehetett megfékezni a szabadulni vágyó nemzeteket..." Saját erőből igenis meg lehetett volna fékezni az O-M Birodalom szétbomlódását, például ha háborús fejleményként látunk egy háborús hadbalépést 1917 áprilisában (usa-ét), akkor az arra mutat te butuska gy logikaiképességü zokni, hogy sajáterőből még csak-csak sikerült volna fékezni a """szabadulni vágyó"" -nak aposztrofált alkotó nemzeteket. Nem volt "Népek Börtöne" az a szétbontott(-szét"vert") Birodalom, és leírták már mások is hogy például a Szarajevóban meggyilkolt Trónörökös IS az O-M- Birodalom népeinek sokkal kedvezőbb politikai formációba való átmenet illetve átalakítás kiemelkedő Embere volt .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!