Áder: Magyarország teljesíteni fogja klímavállalásait

2019. június 28. 10:28

Magyarországon ugyanannyival csökkent a szén-dioxid-kibocsátás, mint az emberek fejében „a klímabajnokként" élő Dániában.

2019. június 28. 10:28

Magyarország teljesíteni fogja a klímavédelem ügyében 2030-ra vállalt kötelezettségeit – jelentette ki a köztársasági elnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, a klímapolitikáról adott interjúban.

Jelentősen csökkent a szén-dioxid-kibocsátás Magyarországon

Áder János idézte az uniós környezetvédelmi ügynökség adatait, amelyek szerint az 1990-2017 közötti szén-dioxid-kibocsátás – több uniós tagállammal ellentétben – Magyarországon csökkent, 31,9 százalékkal, ugyanannyival, mint az emberek fejében „a klímabajnokként" élő Dániában. Az államfő kiemelte továbbá, hogy a kibocsátáscsökkentés mellett Magyarországon nő a szén-dioxid elnyelésében segítő erdők területének nagysága, és az erdősítési program folytatódni fog.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarország azon kevés állam közé tartozik – 21 ilyen ország van az egész világban –, amely 1990-hez képest úgy tudta növelni a gazdasági teljesítményét, hogy közben csökkentette a szén-dioxid-kibocsátást és az energiafelhasználást is. Ennek csak egy része adódott a szocialista nagyipar 1990-es összeomlásából, e teljesítmény másik, nagyobbik része a 2000 utáni technológiaváltás eredménye – közölte. A jövőben pedig ha folytatódik a naperőművi kapacitás bővülése, és megépül a paksi beruházás, akkor 2030-ra a magyarországi áramtermelés legalább 90 százaléka szén-dioxid-mentes lesz – fejtette ki Áder János.

Arra is kitért, hogy 2030-ra a szénerőművek nagy részét, de lehet, hogy mindegyikét, be kell zárni, vagy át kell alakítani más fűtési módra, például földgázra. A köztársasági elnök jó iránynak nevezte továbbá azt a kormányzati célt, hogy a geotermikus energia használatára több forrást biztosítsanak. Azt is fontosnak tartja – tette hozzá –, hogy a szennyezőbb tömegközlekedési járműveket környezetbarátabbakra cseréljék.

Klímavédelem: „Nem ünnepélyes deklarációkra és látványos szándéknyilatkozatokra van szükség

Megjegyezte: a jelenlegi európai uniós vita arról zajlik, hogy 2030-2050 között milyen további vállalásokat tegyenek a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében. A klímavédelem ügyében nem ünnepélyes deklarációkra és látványos szándéknyilatkozatokra van szükség, hanem arra, hogy „végre lássunk hozzá a munkához" – mondta az elnök, hozzátéve: „ha a mostani prognózisokat is figyelmen kívül hagyjuk, azt mondjuk, ráérünk még ezzel foglalkozni, kicsit patópáloskodunk még, akkor a helyzet 5-10 év múlva még rosszabb lesz". Ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy a párizsi klímamegállapodás óta eltelt időben világszerte nemhogy csökkent volna a szén-dioxid-kibocsátás, hanem nőtt.

Azt a példát is megemlítette, hogy Kanadában a parlament klímavészhelyzetről döntött, majd egy nappal később az észak-amerikai ország kormánya egy közel 1200 kilométer hosszú olajvezeték kapacitásának megháromszorozásáról határozott. Az egy főre eső szén-dioxid-kibocsátás egyébként Kanadában háromszorosa a magyarnak – jegyezte meg az államfő.

Érdekeltté kel tenni a vállalatokat a klímavédelemben

Arra a kérdésre, hogy a nagyobb cégeket rá lehet-e venni a klímavédelemre, Áder János azt felelte: egyrészt meg lehet győzni, üzletileg érdekeltté lehet tenni a vállalatokat, másrészt viszont ha ezt nem akarják, akkor jogszabályokkal kényszeríteni is lehet őket. Mindegyik eszköz elfogadható a cél érdekében, de nagyon sok a jó példa a vállalati világból, a magyar gazdasági szereplők nagy részénél megtörtént a szemléletváltás – hangsúlyozta.

Greta Thunberg svéd környezetvédő aktivista mozgalmával kapcsolatban úgy fogalmazott: a diáklány jogosan emeli fel a szavát, hiszen „az ő jövőjükről is szó van", és helyes, hogy ez nagy nyilvánosságot kap. „A probléma ott van, hogy néhányan úgy gondolják, hogy önmagában az, hogy ha ebből egy politikai pr-akciót csinálnak, akkor onnantól mi, politikusok, döntéshozók, kormányzati szereplők elvégeztük a feladatunkat és nyugodtan hátradőlhetünk. Ez nem igaz" – mondta.

(MTI)

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oskar
2019. június 30. 20:20
De, hogy is van az a széndioxid kvóta biznisz? Mi leállítottuk a fosszilis erőművek és az általuk kibocsátható széndioxid kvótát meg eladjuk? Eladjuk, hogy más (aki megveszi) kibocsáthassa? Azonnal meg kellene tiltani!
Edwin Hubble
2019. június 28. 12:48
Naponta elmondják, hogy nincs komoly gond, nem kell aggódni, magyar ipar és energiaszektor (Lölö és Tiborcz zsebe) first. Az, hogy a valóság kissé mást mutat, Európa nagy része (is) évek óta szenved a nyári hőségtől, eltűnőben az igazi ősz és tél, nem zavarja őket. Aztán majd ha tornádók hordják el a parlament tetejét, akkor úgyis kiderül: az egészről Soros tehet vagy akárki, de ők biztosan nem. Alapvetés, hogy minden ami jó, az tőlük, tőle származik, ami rossz, ahhoz pedig közük sincs. Más szemében a szálkát szívesen nagyító alá veszik, de a sajátjukban a mestergerenda már kevésbé érdekes.
Mich
2019. június 28. 12:24
Melyik más országnak van olyan államfője, aki ennyire kiáll a klímakérdésben?!
zseboszkiraly
2019. június 28. 12:15
Azért az egy jelentős probléma hogy a felmelegedés ténye egy tudományos szempontból durván egyszerűsítő egy bites hipotézisre, nevezetesen a CO2 emisszióra van visszavezetve sok politikus agyában és a (sötét)zöldek argumentációiban. Egy sor tényezőről sosincsen szó, mint a túlzott urbanizáció (üveg épületek, vasbeton, aszfalt) jelentős hőmérséklet emelő hatásáról, a erdőirtások félelmetes üteméről ( a fa = mint megújuló energia !!) a nagyüzemi táblás talajművelésről, az elsivatagodásról a szubszaharai övezetben (mert könnyebb a városban segélyért sorba állni, netán "menekülni" Európába mint fizikai munkával fenntartani a növénytermesztést), a szuperszónikus repülőgépek hatásáról stb. A "klímavédőktől" még egyszer sem hallottam épkézláb magyarázatot pld. a XV szd folyamán bekövetkezett erőteljes lehűlésre sem a XVIII. szd.-i felmelegedésre, nem szólva a földtörténet korai szakában lejátszódó drasztikus klímaváltozásokról. Minden csak a CO2 na meg az elektromos gépkocsi (jól jön majd Kínának) . Elmebajnokok. Gretha Thunberg meg egy liba. A "klimatológusok" nap és geofizikai hatásokról (ezt nem tudjuk befolyásolni)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!